Menu
Robin Hood Primary School logo

Robin Hood Primary School

Aiming High to Excel and Exceed

Governors

Welcome to the Governors' section!

 

Here are our school governors, they perform an important role in the life of the school. The Governing Body is made up from Local Authority representatives, people from the local community, parents and staff.

 

if you want to find out more, or if you have any comments for them, please do not hesitate to contact them via the school office.

 

In line with Government requirements the Governing Body was re-constituted in June 2015.

 

It is now made up of:

 

Parent Governors x 2

Associate Staff Governor x 1

Head Teacher x 1

Co-opted Governors x 3

LA Governor x 2

Meet our Chair of Governors

Full name of governor

Nicky Bridges (PP)

Pamela Hissitt (PP)

Suzette Leach  (PP)

Karen Folkes

Anne Hutchby  (PP)

 

 

 

 

 

Category of governor

Headteacher

Staff Governor

Co-opted

Parent

Co-opted

Chair of any committees

 

 

Chair

Vice Chair

 

Term of office Ends

14/06/2020

30/08/2021

16/11/2023

06/02/2021

08/06/2023

Date of appointment

15/03/2012

01/09/2017

17/11/2015

05/02/2013

03/09/2007

Elected by

Ex-Officio

Staff

Governing Body

Parents

Governing Body

Committees served on

 

 

 

 

 

Key Roles

 

Finance

CP / SAFEGUARDING

HT PERFORMANCE M

EQUAL OPP

HT PERFORMANCE M

CP / SAFEGUARDING

Governance in other establishments

N/A

N/A

N/A

N/A

N/A

Relvant business or percuniary interests

None

None

None

None

None

Relationships with other governors / school staff

None

None

None

None

None

Attendance record at governing body meetings academic year 2018/19

6/6

6/6

6/6

6/6

5/6

Full name of governor

Adaeze Bradshaw

Matthew Watson

Lucy Juby  (PP)

Daniel Harvey

 

 

 

 

 

 

 

Category of governor

LA Governor

Parent Governor

LA Governor

Co-opted Governor

 

Chair of any committees

 

 

 

 

 

Term of office Ends

21/03/2021

19/03/22

09/10/2022

09/10/2022

 

Date of appointment

21/03/2017

19/03/2018

10/10/18

10/10/18

 

Elected by

Governing Body

Governing Body

Governing Body

Governing Body

 

Committees served on

 

 

 

 

 

Key Roles

INCLUSION AND PP

CLA*

HEALTHY SCHOOLS

H AND S

INCLUSION AND PP

EMOTIONAL HEALTH & WELLBEING

TRAINING & DEVELOPMENT

FINANCE

 

Governance in other establishments

N/A

N/A

NA

NA

 

Relvant business or percuniary interests

None

None

None

None

 

Relationships with other governors / school staff

None

None

None

None

 

Attendance record at governing body meetings academic year 2018/19

3/6

5/6

6/6

4/6

 

 Previous Governors who have served in the last 12 months

 

Full name of governor

Nathan Pomeroy

     

 

Category of governor

Co-Opted (Previously Community)

     

 

Chair of any committees

N/A      

 

Term of office Ends

08/06/2019      

 

Date of appointment

03/09/2007

Co-opted

09/06/15

     

 

Elected by

Governing Body      

 

Date Stepped Down

       

 

Committees Served on

PPC/FGB      

 

Key Roles

N/A      

 

Governance in other establishments N/A      

 

Relvant business or percuniary interests None        

Relationships with other governors / school staff

None

     

 

Attendance record at governing body meetings academic year 2018/19